«Powrót

Spotkanie ze studentami Uniwersytetu Szczecińskiego na statku Bembridge

Spotkanie ze studentami Uniwersytetu Szczecińskiego na statku Bembridge

Spotkanie ze studentami Uniwersytetu Szczecińskiego na statku Bembridge

Zdjęcie grupowe uczestników spotkania
Funkcjonariuszka prezentuje sprzęt
Funkcjonariusze podczas wystąpienia
Funkcjonariusze podczas wystąpienia

Funkcjonariusze i pracownicy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie oraz Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie spotkali się ze studentami Uniwersytetu Szczecińskiego. Spotkanie odbyło się 12 czerwca 2024 r. na zabytkowym statku Bembridge, cumującym w porcie w Szczecinie.

W szkoleniu wzięli udział studenci trzeciego roku Wydziału Ekonomii, Finansów i Zarządzania wraz z opiekunem drem Jarosławem Narękiewiczem. Celem spotkania było rozszerzenie zakresu przedmiotów: handel zagraniczny i międzynarodowe transakcje handlowe.

W ramach współpracy z Uniwersytetem Szczecińskim spotkania odbywają się cyklicznie od kilkunastu lat i cieszą się dużym zainteresowaniem studentów. W trakcie spotkania zaprezentowaliśmy zalety służby w administracji celno-skarbowej oraz warunki i proces rekrutacji.

Studenci zapoznali się z zasadami funkcjonowania INTRASTAT-u w Unii Europejskiej oraz umiejscowieniem i zadaniami Służby Celno-Skarbowej. W dalszej części prezentacji omówiliśmy zasady funkcjonowania Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw oraz systemu PKWD-SINGLE WINDOW. Podczas spotkania zaprezentowaliśmy sprzęt do nieinwazyjnej kontroli, tj. spektrometr i ręczny detektor przemytu RTG.

Poruszyliśmy także zagadnienia ograniczeń pozataryfowych w eksporcie i imporcie oraz ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem. Uzupełnieniem wykładów była prezentacja zatrzymanych okazów zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem wraz z informacjami na ich temat.

Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jakie zadania realizuje Krajowa Administracja Skarbowa, czym jest Konwencja Waszyngtońska CITES oraz jakich pamiątek z podróży nie można przywozić. Studenci dopytywali o zasady legalnego przywozu okazów zagrożonych gatunków zwierząt i roślin, jak również przedmiotów z nich wykonanych.  

Przewóz okazów chronionych gatunków lub wykonanych z nich wyrobów bez zezwolenia zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat i konfiskatą przewożonych okazów.  

Studenci byli zainteresowani także zasadami zakupów za granicą na portalach internetowych (e-commerce).

Wykłady poprowadzili pracownicy i funkcjonariusze IAS i ZUCS w Szczecinie: Alicja Jabłonowska, Marta Lasek-Skalik, Anna Majsakowska, Anna Chodorowska, Barbara Trojanowska, Małgorzata Liczbińska-Hanke, Michał Szczęsny, Marcin Jakóbik.