Akcja edukacyjna „Hazard? Nie daj się wciągnąć" ruszyła na dobre. Stale odbywają się lekcje w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w województwie zachodniopomorskim.
Chcemy zwrócić uwagę na problemy, które wynikają z nadmiernego korzystania z gier wśród dzieci i młodzieży, takie jak uzależnienie, problemy finansowe czy wyizolowanie społeczne. Chcemy też pokazać, z jakim ryzykiem wiąże się rozpowszechnianie gier online z elementami hazardu i typowych gier hazardowych.
Akcja jest skierowana do uczniów klas 7. i 8. szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Jej adresatami są także rodzice i nauczyciele.
Nieświadomi zagrożenia młodzi ludzie traktują hazard w sieci jako niewinną formę rozrywki. Dlatego tematyka akcji uwzględnia również problem wykorzystywania Internetu przez podmioty organizujące nielegalne gry hazardowe.
Na zajęciach opowiadamy o skutkach hazardu, m.in. problemach natury psychicznej i fizycznej, takich jak depresja, bezsenność, zaniedbania odżywiania. Dyskutujemy też o skutkach ekonomicznych i społeczno-zdrowotnych nadużywając gier hazardowych. Hazard może doprowadzić do olbrzymich długów czy utraty płynności finansowej gospodarstw domowych. Bywa też przyczyną konfliktów rodzinnych, wywiera negatywny wpływ na rodzinę.
Trenerzy wprowadzą różne formy aktywizacji uczniów – dyskusje, filmy, testy. Niekiedy aktywizacja przybiera formę gier, jak na przykład na lekcji u pani Agnieszki Żmudzińskiej-Dudy: „Podczas gry w kości młodzież wypowiada się o emocjach, jakie towarzyszą przy wygranej i przegranej. Rozważają, jakie skutki emocjonalne i materialne może przynieść przegrana, ile można zyskać i jak wiele można stracić. Opowiadają, w jakie gry grają, ile spędzają czasu na graniu itd. Poprzez mikropłatności budują swój status. Zakupują dodatki, zdobywają „moce". Grają i chcą więcej. Nie zastanawiają się nad konsekwencjami, zaburzeniami, jakie niesie za sobą gr. Nie myślą o tym, jak negatywne emocje – wyzwalane po przegranej – wpływają na otoczenie".
Akcję KAS objął patronatem honorowym Minister Edukacji.
Jeśli chcesz zgłosić do udziału w akcji szkołę, do której uczęszcza Twoje dziecko, poproś przedstawiciela tej szkoły (np. dyrektora, wychowawcę, pedagoga itd.) o wysłanie zgłoszenia na adres: hazard-edukacja.ias.szczecin@mf.gov.pl
Obecnie zajęcia edukacyjne w naszym województwie prowadzi 13 trenerów z Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. Zamieszczamy kilka zdjęć z przeprowadzonych lekcji.