«Powrót

Nowe pakiety sankcji

Nowe pakiety sankcji

Nowe pakiety sankcji

Przejście graniczne
  • Krajowa Administracja Skarbowa przeciwdziała obchodzeniu sankcji wprowadzonych przez UE.
  • Odprawy na granicach prowadzone są na bieżąco.


25 czerwca 2024 r. wszedł w życie tzw. 14 pakiet sankcji nałożonych na Rosję zgodnie z rozporządzeniem Rady (UE) nr 2024/1745 z dnia 24 czerwca 2024 r.  zmieniającym rozporządzenie Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r.

Od 1 lipca 2024 r. weszło w życie rozporządzenie Rady (UE) nr 2024/1865 z 29 czerwca 2024 r. zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 765/2006 z dnia 18 maja 2006 r., wprowadzające nowe sankcje wobec Białorusi w związku z jej zaangażowaniem w rosyjską agresję na Ukrainę. Rozporządzenie to rozszerzyło zakres istniejących już sankcji oraz poszerzyło katalog podmiotów, do których znowelizowane przepisy należy stosować. Adresatami norm zakazowych w przywozie i wywozie są nie tylko przedsiębiorcy, ale również osoby fizyczne przemieszczające towary nabywane w sprzedaży detalicznej. Wykaz nowych towarów objętych sankcjami opublikowano w załącznikach do ww. rozporządzenia.

Zgłoszenia celne weryfikowane są przez KAS pod kątem osób i podmiotów objętych sankcjami na podstawie odpowiednich rozporządzeń Unii Europejskiej tj.:

  • rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie - wraz z przepisami zmieniającymi,
  • rozporządzenia (WE) nr 765/2006 z dnia 18 maja 2006 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy - wraz z przepisami zmieniającymi,
  • rozporządzenia Rady (UE) nr 269/2014 z dnia 17 marca 2014 r. w sprawie środków ograniczających w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających - wraz z przepisami zmieniającymi.


Obowiązkiem Krajowej Administracji Skarbowej na tym odcinku zewnętrznej granicy UE, poza normalnymi kontrolami granicznymi, jest również dbałość o to, by nie były łamane sankcje nałożone na Rosję i Białoruś. Przepisy obligują funkcjonariuszy pełniących służbę na granicy państwa do prowadzenia wnikliwych kontroli w tym zakresie. Takie kontrole obejmują m.in. skrupulatną analizę dokumentów towarzyszących transportom, sprawdzanie stanu faktycznego zgłoszenia z obowiązującymi przepisami i załącznikami do rozporządzeń w zakresie towarów sankcyjnych, sprawdzanie czy w dokumentach nie figurują towary lub podmioty objęte sankcjami, a gdy zachodzą przesłanki – także fizyczne kontrole przewożonych towarów. Odprawy na granicach są prowadzone na bieżąco.

Pełna i aktualna informacja na temat zakazów i ograniczeń w wywozie i przywozie poszczególnych towarów jest też dostępna w przeglądarce taryfowej ISZTAR4 dostępnej pod adresem https://ext-isztar4.mf.gov.pl/taryfa_celna/Browser?lang=PL&date=20181215.