Co to jest Konwencja Waszyngtońska CITES i jakich pamiątek z wakacji nie można przywozić, aby zamiast spodziewanej radości nie przysporzyć sobie wielu kłopotów. Tego dowiedzieli się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 56 w Szczecinie.
12 czerwca br. w Szkole Podstawowej Nr 56 im. kpt. ż. w. Konstantego Maciejewicza w Szczecinie funkcjonariusze celno-skarbowi z Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie przeprowadzili zajęcia edukacyjne dla dzieci klas II na temat świadomego podróżowania i ochrony zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt i roślin.
Dzieci dowiedziały się co to jest Konwencja Waszyngtońska CITES i jakich pamiątek z wakacji nie można przywozić, aby zamiast spodziewanej radości nie przysporzyć sobie wielu kłopotów. Przewóz okazów chronionych gatunków lub wykonanych z nich wyrobów bez zezwolenia zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat i konfiskatą przewożonych okazów. „Oryginalna pamiątka" z podróży oznacza nie tylko jednostkową śmierć zwierzęcia, ale stanowi zagrożenie dla całej ginącej populacji.
Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem oglądali zakazane pamiątki z wakacji skonfiskowane przez funkcjonariuszy. Były to koralowce, muszle, skóra węża, figurki wykonane z kości słoniowej, kolce jeżozwierza, głowa krokodyla, a także parafarmaceutyki medycyny azjatyckiej w postaci maści z pijawki czy sadła z niedźwiedzia. Dzieci były pod dużym wrażeniem tego jak same mogą zadbać o przyszłość ginących dzikich zwierząt nie namawiając rodziców na ich zakup.
Poprzez działalność edukacyjną funkcjonariusze służby celno-skarbowej kształtują prawidłowe postawy społeczne wśród dzieci i młodzieży.
Kto wie, może najmłodsi uzupełnią wiedzę naszych dorosłych turystów?